Brewer-Clifton, Sweeney Canyon Chardonnay 2008, St. Rita Hills, Kalifornia.

O wytwórni Brewer-Clifton pisałem już na tym blogu dwa lata temu przy okazji ich nadzwyczajnego białego wina Chardonnay Mount Carmel Vineyard 2007. Przypomnę, że wytwórnia została założona przez arcy utalentowanych Grega Brewera i Steva Cliftona i jest jedną z najlepszych (jeśli nie najlepszą) wytwórnią w  Santa Rita Hills na północ od Los Angeles. Podokręg winiarski Santa Rita Hills stanowiący część większego okręgu Santa Barbara został szeroko rozreklamowany w filmie "Bezdrożna" z 2004r. Obok okręgu Sonoma oraz gór St. Cruz to właśnie St.Rita jest miejscem gdzie powstają rewelacyjne kalifornijskie wina z odmian chardonnay i pinot noir.

Jak wspomniałem wytwórnia Brewer-Clifton zalicza się do ścisłej czołówki lokalnych producentów wina. Początkowo od roku 1996 Brewer i Clifton produkowali wina chardonnay ze skupowanych gron z winnic należących do innych właścicieli, z których dwa wina jedno z winnicy Sweeney Canyon a drugie z winnicy Mount Carmel otrzymywały regularnie w latach 1996 - 2011 fenomenalne oceny w The Wine Advocate (oba wina w sumie aż 14 razy otrzymały noty w przedziale 95-99 pkt) i zrobiły z duetu Brewer-Clifton supergwiazdy winiarstwa w środkowej Kalifornii. Jednak od rocznika 2012 wytwórnia zmieniła swoją strategię i skupiła się na produkcji win wyłącznie  z własnych winnic (3D, Machado, Gnesa, Acin, Hapgod) czyli w formie określanej w Ameryce jako "Estate" i zaprzestała skupować grona z innych winnic, tak więc legendarne wina chardonnay ze Sweeney Canyon i Mount Carmel od Brewer-Clifton niestety skończyły się wraz z rocznikiem 2011r.
Zanim przejdę do opisu mojej butelki proponuję obejrzeć krótki filmik na , którym Steve Clifton i Greg Brewer opowiadają o ostatnim roczniku czyli 2011 swojego chardonnay z winnicy Sweeney Canyon:

 

Brewer-Clifton Sweeney Canyon Chardonnay 2008, St. Rita Hills, Central Coast.
Nasycony złoty kolor po, którym widać, że nie jest to młode wino. Drugi raz w życiu spotkałem się z sytuacją, kiedy dojrzałe chardonnay z Kalifornii do złudzenia pachnie jak niemiecki riesling klasy Auslese od czołowego niemieckiego producenta Donnhoffa a wiec wyraźnym miodem, woskiem, kandyzowaną cytryną i mandarynką. Po raz pierwszy spotkałem się z taką sytuacją w przypadku Newton Unfiltered Chardonnay 1993.
W smaku oleista faktura, pełna budowa, wysoka koncentracja i twarda struktura, która w połączeniu z dobrą kwasowością i lekko goryczkowym posmakiem tworzy stalowo-mineralny styl wina, w którym producenci jakimś cudem zupełnie ukryli 15,3% alkoholu. Niemniej jednak wino jest niczym wysokooktanowe paliwo lotnicze.
Całość robi imponujące wrażenie, na które nie ma co liczyć kupując zwyczajne masowo wytwarzane kalifornijskie chardonnay, kosztujące w Polsce 30-100zł.
Ogólny poziom jakości jest podobny do Marimar Estate La Masia Chardonnay 2015, które opisywałem w maju ale styl jest zupełnie inny, bardziej europejski ( mineralno-stalowy), podczas gdy Marimar było bardziej miękkie, słodsze i egzotyczne. Ocena  93/100pkt.
   

Z żoną zjedliśmy do wina kawałki kurczaka ze skórką duszone w sosie śmietanowo-maślanym z dodatkiem kurkumy i curry oraz ryżem i sałatką z czerwonej kapusty. Takie  tłuste, kaloryczne danie świetnie pasuje do wytrawnego, o twardej strukturze i wysokim poziomie alkoholu wina.
 
Chciałbym podkreślić, że dostępność najlepszych wina kalifornijskich, czy patrząc szerzej z USA jest w Polsce bardzo słaba. Myślę że obecnie na polskim rynku jest w sumie około 10 białych i czerwonych win, które można uznać za wina naprawdę wysokiej klasy. Najlepsze białe kalifornijskie wino jakie miałem przyjemność spróbować dostępne w kilku polskich sklepach internetowych to Marimar Estate, Don Miguel Vineyard Chardonnay -  znakomite, zrównoważane, bogate, w czytelnym kalifornijskim stylu wino.
Poza Marimar dwaj inni producenci, których białe wina cieszą się znakomitymi opiniami a równocześnie ich wina można kupić w Polsce to Paul Lato oraz wytwórnia Ridge.
Niemniej jednak jeśli ktoś chciałby spróbować  białego kalifornijskiego wina z absolutnego topu, musi udać się na zakupy do Europy Zachodniej. Oprócz  Brewer-Clifton najlepsi producenci białych win w Kalifornii (głównie chardonnay ale również z odmiany sauvignon blanc) to:

1. Marcassin (Sonoma)

2. Sir Peter Michael Winery (Sonoma)

3. Mark Aubert ( Sonoma)

4. John Kongsgaard (Napa)

5. Kistler Vineyards (Sonoma)

6. Morlet Family Vineyards (Sonoma/Napa)

7. Rhys Vineyards (góry St. Cruz)

8. Mount Eden Vineards (góry St. Cruz)

9. Sine Qua Non (St. Rita Hills)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Martinez Porto LBV 2015 z Biedronki, warto czy nie warto za 25zł ?

Nowa oferta win w Carrefour cz1. Wina białe i różowe. Co polecam a co odradzam.

Nowa oferta win w Carrefour cz2. Wina czerwone. Co polecam a co odradzam.

Wina z oferty Lidla cz.2. Wina z Europy Środkowej. Co polecam a co odradzam.