Kultowe kalifornijskie winiarnie zmieniają włascicieli.
W artykule o kalifornijskiej wytwórni win Seghesio jaki zamieszczono 4 grudnia na portalu internetowym Winicjatywa, znalazła się informacja o tym, że ten rodzinny biznes został sprzedany w 2011r. grupie kapitałowej Crimson Wine Group. W nawiązaniu do tej informacji o zmianach własnościowych, pomyślałem, że napiszę krótki wpis o podobnych zmianach w odniesieniu do czołówki producentów wina w Kalifornii.
Zmiany właścicieli wytwórni win i winnic, to w Kalifornii żadna nowość, ten biznes jest traktowany dokładnie tak samo jak każdy inny i w momencie kiedy jakaś wytwórnia popada w kłopoty finansowe bądź potrzebuje nowych środków na szybszy rozwój, bądź po prostu pojawia sie oferta kupna, która jest tak hojna, że jest po prostu "nie do odrzucenia" takie zmiany po prostu zachodzą. W Kalifornii nie ma miejsca na jakieś rodzinne sentymenty, jeśli jest hojna oferta kupna całości czy części udziałów to się je sprzedaje, nawet jeśli rodzinny biznes był prowadzony od kilku pokoleń.
Na wstępie napiszę jako pewną ciekawostkę, o której myślę, że niewiele osób w Polsce wie, że w 1977r. wytwórnia Sterling Vineyards (założona w 1964r. przez anglika Petera Newtona) została kupiona przez koncern Coca-Cola, który chciał w ten sposób wejść w biznes związany z produkcją wina. Oferta Coca-Coli była "nie do odrzucenia" wiec ówczesny właściciel sprzedał bez sentymentów rozwijaną przez siebie od kilkunastu lat wytwórnię.
W dzisiejszym wpisie chciałbym jednak skupić się wyłącznie na zmianach dotyczących "creme de la creme" kalifornijskiego winiarstwa, czyli wytwórniach z listy kultowych producentów,którą zamieściłem w tym wpisie: http://realdealswines.blogspot.com/2017/05/11-kultowych-producentow-wina-z.html
W 2004r. założona w 1966r. przez Roberta Mondaviego wytwórnia Mondavi Winery została sprzedana za ponad miliard dolarów koncernowi Constelation Brands, który dzięki temu został największym producentem wina w USA. Sprzedaż obejmowała wszystkie marki wina produkowane przez Mondaviego od najtańszych Woodbridge po najdroższe Opus One i Mondavi Reserve, a także winiarnię oraz najcenniejszy klejnot w postaci największej części najsłynniejszej winnicy Ameryki - To Kalon, położonej w samym sercu apelacji Oakville. Różnica w wielkości pomiędzy Constelation Group a Mondavi Winery w 2004r to było jak 10 do 1. Można powiedzieć że rekin połknął płotkę. Jeśli ktoś pije wino wyprodukowane przez Mondavi Winery po 2004r., to pije wino które poza nazwą nie ma już nic wspólnego z rodziną Mondavi. Jeśli ktoś chciałby wypić "prawdziwego Mondaviego" to powinien kupić wina z wytwórni Continuum, którą założył Tim Mondavi (syn Roberta) w 2004r. na sławnym masywie górskim Pritchard Hill na wschód od doliny Napa.
W 2006r. gruchnęła wieść, że Jean Philips założycielka winiarni Screaming Eagle sprzedaje wytwórnię wraz z winnicą położoną we wschodniej części apelacji Oakville. Nabywcami byli dwaj multimilionerzy - Charles Banks ( finansista z San Francisco) oraz Stan Kroenke (przedsiębiorca z branży nieruchomości i właściciel klubów sportowych Denver Nuggests, St. Louis Rams oraz Colorado Avalanche). Kwoty transakcji nigdy nie ujawniono. Prawdopodobnymi przyczynami sprzedaży były wysokie koszty związane z ponownymi nasadzeniami winnicy oraz budową nowej winiarni, których obawiała się Jean Philips. W 2009r. Kroenke wykupił udziały Banksa i stał sie jedynym właścicielem Screaming Eagle.
W 2013r. kultowa winiarnia Araujo Estate wraz ze sławną winnicą Eisele położoną w okręgu Calistoga na samej północy doliny Napa, została sprzedana francuskiej grupie finansowej Artemis. Artemis należy do jednego z najbogatszych Francuzów - Francois Pinault, który jest również właścicielem bordoskiego Chateau Latour. Prawdopodobnie Pinault chciał mieć odpowiednik w Kalifornii swojego Chateau Latour dlatego złożył propozycje nie do odrzucenia rodzinie Araujo dotyczącą ich winiarni i winnicy Eisele. Od rocznika 2013 wytwórnia nazywa się po prostu Eisele Vineyard a flagowe wino Eisele Vineyard Cabernet Sauvignon. Co do rodziny Araujo to założyli nową winiarnię pod nazwą Accendo Cellars i produkują wina z odmiany cabernet sauvignon i sauvignon blanc, które są mieszankami owoców pochodzących z różnych winnic pierwszej klasy z regionu doliny Napa. Jak sami twierdzą chcą robić mieszanki w stylu Reserve produkowanych w dolinie Napa w latach 50-tych i 60-tych.
W 2017r. dwie kultowe wytwórnie zostały przejęte przez nowych właścicieli. Chodzi o Colgin Cellars i Schrader Cellars. Sytuacja była o tyle ciekawa, że właściciele obu wytwórni czyli Ann Colgin i Fred Schrader byli do 1997r. małżeństwem, które w 1992r. założyło legendarną wytwórnię Colgin-Schrader Cellars. Po rozwodzie wytwórnia zmeiniła nazwę na Colgin Cellars a w 1998r. Fred Schrader założył własną winiarnię pod nazwą Schrader Cellars.
W 2017r. Ann Colgin sprzedała 60% udziałów w winiarni oraz obu jej winnicach: Tychson Hill i IX za około 150 milionów USD koncernowi LVMH, którego właścicielem jest Francuz Bernard Arnault, tak samo bajecznie bogaty jak Francois Pinault czy Amerykanin Stan Kroenke. Bernard Arnault poprzez holding LVMH jest właścicielem takich luksusowych marek jak Louis Vuitton, Moet&Chandon, Krug, Dom Perignon, Chateau Cheval Blanc czy Chateau d'Yquem.
Fred Schrader natomiast w tm samym roku sprzedał swoją winiarnię za około 70 milionów dolarów Constelation Brands, czyli tej samej firmie, która wykupiła Mondaviego w 2004r. Najbardziej niesamowite w tej sprzedaży jest to że Schrader Cellars nie ma swojej winnicy, jest tylko marka i sama niewielka winiarnia oraz kultowy status win przez nią produkowanych. Całość surowca (owoców) niezbędnego do produkcji wina, Schrader kupował z winnic To Kalon, Las Piedras i Georges III, należących do Andy Beckstoffera.
Wreszcie w tym roku czyli w 2019 firma E&J Gallo czyli jeden z gigantów na rynku producentów wina w USA ogłosił, że kupuje wytwórnie wina Pahlmeyer, która podobnie jak inne kultowe wytwórnie zdobyła sławę w latach 90-tych za sprawą flagowego wina Proprietary Red (cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc, petit verdot, malbec) oraz jednego z najlepszych win z odmiany merlot w USA. Kwota transakcji nie została publicznie podana. Podobnie jak w przypadku sprzedaży Schradera, transakcja obejmowała winiarnię, prawa do marki ale bez winnicy. Gallo zobowiązało sie natomiast kupować surowiec z winnicy Waters Ranch w górach Atlas Peak, która pozostała własnością rodziny Pahlmeyer, tak aby zachować styl flagowego wina Proprietary Red, będące w zamyśleniu założyciela Jaysona Pahlmeyera kalifornijskim odpowiednikiem Chateau Mouton Rothshild.
W najbliższych latach prawdopodobne jest, że kolejny kultowy producent Bryant Family Vineyard zmieni właściciela ponieważ jego obecny właściciel i założyciel winiarni - Donald Bryant wpadł w finansowe i zdrowotne kłopoty. Jeśli ktoś złoży odpowiednio dobrą ofertę dojdzie do zmiany właściciela.
Ja również jestem fanką win dobrej jakości. Ostatnio udało mi się kupić wino biale Cotes du Rhone Blanc AP w sklepie http://wineavenue24.pl/ i jeśli mam być szczera, to lepszego wina nie miałam jeszcze okazji pić. Dalo się w nim wyczuć dosłownie każdą nutę smakową. Coś wspaniałego!
OdpowiedzUsuńPrawdę mówiąc to nigdy nie piłem białego Cotes du Rhone, piłem kilka czy kilkanaście czerwonych Cotes du Rhone, które kupowałem we hipermarketach Carrefour czy Leclerc w cenie około 30zł to były dobre zakupy. Czerwone Cotes du Rhone polceam jako niedrogie dobrej jakości wina, być może białe są jeszcze lepsze. Natomiast co do sklepu wineavenue24.pl to kupiłem u nich po promocyjnej cenie tylko Buccella Merlot 2012, który ma bardzo wysokie oceny w bazie win www.cellartracker.com, jednak swojej butelki jeszcze nie otworzyłem.
UsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńDziękuje i zapraszam do dalszego śledzenia mojego bloga
Usuń