Baza win www.cellartracker.com, jeśli chcecie wiedzieć jak smakują: Dom Perignon, Krug, Marcassin, Leroy, Bryant, Screaming Eagle czy d'Yquem.

Internetową bazę win www.cellartracker.com stworzył były pracownik firmy Microsoft Eric Levine w 2003r. Od tamtego momentu rosła w błyskawicznym tempie uzupełniana wpisami setek tysięcy internautów - swoich zarejestrowanych członków. Obecnie w www.cellartracker.com znajduje się około 5 milionów  opisów - notek degustacyjnych win. Jeśli jakiś producent na świecie zrobił bardzo dobre wino to najprawdopodobniej jego opis znajdziecie w tej bazie. Wystarczy wejść i w pasku wyszukiwarki, tak jak w google wpisać poprawnie nazwę wina a sam system podpowiada najbardziej zbliżone nazwy. Baza win przydaje się również jako znakomite narzędzie do kontroli własnej kolekcji win, wystarczy utworzyć własne konto (bezpłatnie) i poprawnie wpisać nazwy win oraz ich roczniki a system pozwoli Wam również dopisać ich dodatkowe parametry jak: zapłaconą cenę, sklep w którym zostały kupione, datę nabycia oraz pokaże wpisy-notki degustacyjne innych użytkowników www.cellartracker.com waszych win. Oczywiście można dodawać na bieżąco kupowane wina bądź usuwać wypite i publikować ich recenzje aby inni użytkownicy mogli się z nimi zapoznać.  Wina ocenia się w tradycyjnej 100 pkt skali, jeśli ktoś nie czuje się na siłach aby oceniać punktowo wino, może tylko napisać sama notkę (najlepiej po angielsku, chociaż widziałem też po polsku od polskich użytkowników). Dzięki tym milionom wpisów można przeczytać jak obecnie smakują wina, które przechowujecie w domu a jeszcze się nie zdecydowaliście na otwarcie lub jak smakują wina, których kupno rozważacie. To jest fantastyczna sprawa szczególnie dla osób, które chciałby kupić wino z wyższej lub najwyższej półki, na którego recenzje nie ma co liczyć w polskiej prasie winnej lub w polskich serwisach internetowych poświęconych winom. Ja z www.cellartracker.com korzystam do zarządzania moim zbiorem win oraz do podjęcia decyzji, na które wina warto wydać pieniądze, bo mając ograniczone środki trzeba cały czas podejmować niełatwe decyzje. 
Wreszcie www.cellartracker.com jest również miejscem, w którym całkowicie za darmo można przeczytać notki degustacyjne win, których najprawdopodobniej nigdy w życiu nie wypijecie, ze względu na ich niedostępność lub cenę. Wiele bardzo znanych win ma nawet po ponad 100 not i opisów pojedynczych roczników a licząc kilkadziesiąt roczników dla jakiegoś bardzo znanego Bordeaux to wpisy idą w tysiące. Czytanie ich to pouczająca lektura zarówno pod względem nauczenia się konstruowania własnych notek degustacyjnych jak i charakterystyk poszczególnych czołowych producentów. 
Ponadto często można trafić na opisy prywatnych imprez urządzanych przez bogatych kolekcjonerów lub też opisy z publicznych degustacji odbywających się w USA, Szwajcarii, Włoszech czy Francji, których tematami są największe wina świata. 
Szczególnie często takie prywatne imprezy kolekcjonerów win urządzają i opisują Amerykanie. To jest fantastyczna i godna do naśladowania idea, może kiedyś na www.cellartracker.com pojawią się wpisy polskich użytkowników, z opisami niesamowitych win wypitych na jakieś imprezie, w myśl zasady że każdy przynosi własną butelkę. Poniżej podaję link do takiej imprezy zorganizowanej przez amerykańskiego kolekcjonera wina Lorena Sonkina, którego wpisy bardzo lubię czytać, możecie zapoznać się z opisami tytułowych win: szampanów Dom Perignon i Krug, porównania elity z Sonomy i Burgundii a także, kultowych kalifornijskich win:

A tutaj znajdziecie opis niewiarygodnej dwu dniowej imprezy ze Szwajcarii, podczas której spróbowano 66 win z Bordeaux z roczników 1947-2010, wyróżnionych przez Roberta Parkera oceną maksymalną czyli 100/100pkt. :

W tym ciekawym artykule znajdziecie więcej informacji na temat Erica Levina założyciela CellarTracker:  https://grapecollective.com/articles/meet-eric-levine-founder-of-cellartracker.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Martinez Porto LBV 2015 z Biedronki, warto czy nie warto za 25zł ?

Wina z oferty Lidla cz.2. Wina z Europy Środkowej. Co polecam a co odradzam.

Nowa oferta win w Carrefour cz1. Wina białe i różowe. Co polecam a co odradzam.

Gdzie kupić najlepsze wina kalifornijskie w Europie?